První tisková zpráva ...

06.09.2019

 Ve dnech 18.- 20. října se v Praze v Paláci Lucerna uskuteční první ročník nového mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019. Hlavním důvodem je rozšíření tradice a metodiky udílení Cen Andreje "Nikolaje" Stankoviče i na mimořádné zahraniční audiovizuální počiny, které jsou přehlíženy mainstreamovou filmovou kritikou či distribucí. Festival tak připomene nejenom 20. výročí této ceny (udílena od roku 1999), ale i 30. výročí "sametové revoluce" (1989) a 50. výročí definitivního nástupu normalizace a likvidaci pražského jara (1969). A právě tento historicky významný reformní proces i jeho nesporný velký vliv na obdobné reformní procesy v době normalizace byl hlavním důvodem pojmenování nového festivalu - PragueSpringFestival.

Podstata a festivalový obsah

 Hlavním obsahem festivalu je výběr a projekce soutěžních audiovizuálních děl. Ta do soutěže nominují významní bohemisté, kteří velmi dobře znají naši kulturu, ale také svoji vlastní národní kulturu a tradice. Mohou tak velmi dobře aplikovat metodiku výběru zahraničního díla a nominovat jej na náš festival. Na festival mohou přihlásit jen jeden film za jednu zemi natočený po roce 1999 (v dalších ročnících budou moci nominovat audiovizuální počin posledních 3 let). Další významnou oblastí festivalového programu je samotná prezentace soutěžního filmu, kterou ve formě úvodu a následné besedy zajistí nominující bohemista a autor filmu. 

Dvě festivalové ceny ...

 Výsledkem festivalu bude i udílení dvou cen - první Film Award PraguesSpringFestival 2019 bude udělena mezinárodní porotou nejlepšímu audiovizuálnímu dílu, druhou u nás unikátní Cenu Heinricha Bölla obdrží nejpřesvědčivější a nejatraktivnější prezentace soutěžního filmu. Letos ceny na slavnostním zakončení předají Ivan M. Havel a René Böll (syn Henricha Bölla).  

Doprovodné akce s laureátem ceny z MFF Cannes..

 Kromě větších prezentací soutěžních filmů nabídne festival i několik dalších mimořádných doprovodných akcí. V neděli 20. října v 18.00 proběhne větší panelová diskuse Spřízněni dobou, která se bude týkat aktuálně připomínaných výročí i současného zahraničními ohlasu pražského jara i "sametové revoluce". Besedy se zúčastní nejenom zahraniční tvůrci a bohemisté, ale i další významné osobnosti - Karel Vachek, Miroslav Petříček, Ilona Švihlíková, Michael Hauser a další. Panelovou diskusi povede šéfredaktor SAD Karel Král. Nedílnou součástí závěrečného předávání festivalových cen bude i speciální koncert skvělého holandského loutnisty a držitele cen z MFF v Cannes Jozefa van Wissema. V rámci festivalu bude v Galerii Paláce Lucerna umístěna i výstava Vměšovat se je žádoucí (Heinrich Böll - 100 let), kterou zapůjčila Nadace Heinricha Bölla v Praze.

Magie míst konání festivalu

Festival se koná v Praze v historickém centru českého filmu v Paláci Lucerna, který letos rovněž slaví výročí - 110 let od jeho otevření veřejnosti. Nekoná se ale v klasických filmových prostorech Paláce, ale v netradičních filmových místech - v pátek 18. 10. na Střeše Lucerna, další dva dny pak v Galerii a Privátním klubu Koníček. Plánujeme i festivalové ozvěny - zahraniční prezentaci ve spolupráci s Českými centry, domácí ozvěny pak v dalších netradičních filmových prostorách díky spolupráci se zkušenou společností KINEDOK.

Významní hosté, mimořádné filmy

Již v letošním prvním ročníku se podařilo do soutěže přihlásit celkem 9 audiovizuálních počinů z 9 zemí, současně přislíbili svoji osobní účast tvůrci těchto snímků i jejich nominátoři - významní bohemisté. Za ČR je do soutěže přihlášen letošní lauerát Ceny Andreje Stankoviče dokumentární film Feral, který představí osobně režisér Jiří Holba i hlavní představitel Charlie Soukup. Zcela unikátní bude i prezentace nově vznikajícího španělského animovaného dokumentu SHKID, který představí režisér Fernando Cortizo (jeho první film Apoštol byl nominován na Oscara). Film vzniká na základě tajného deníku terezínských dětí. Polský experimentální snímek Mlýn a kříž osobně představí světoznámý polský režisér Lech Majewski společně s bohemistou Andrzejem Jagodzinským. Vzácný host festivalu René Böll pak představí skvělý a u nás bohužel neuvedený německý film Stát versus Fritz Bauer. České premiérové uvedení čeká i ukrajinský snímek Delta nebo rumunský film legendárního režiséra Luciana Pintilia Mučitelovo odpoledne z roku 2001. Letošní ozdobou festivalu bude i koncert a autorské setkání s držitelem ceny z MFF v Cannes nizozemským loutnistou Jozefem van Wissemem.

Vstup na festival zdarma, ale ...

Všechny festivalové projekce a prezentace jsou pro zájemce ZDARMA, kvůli omezené kapacitě ale bude závěrečný ceremoniál a koncert na VSTUPENKY. Akce se koná v menších prostorech a proto zájemcům doporučujeme zakoupení festivalových PASSŮ (denní nebo víkendové), které garantují přednostní vstup i další výhody (drobné občerstvení). Více informací o programu i možnosti zakoupení passů a vstupenek najdete na oficiálních webových stránkách festivalu www.praguespringfestival.cz.

A díky podpoře ...

Festival se koná za finanční podpory Státního fondu kultury, Magistrátu Hlavního města Prahy, Úřadu městské části Praha 1 a Nadace Heinricha Bölla. Podporu festival získal i od dalších významných institucí: Střecha Lucerna, Palác Lucerna, SAD, Festival Ferdinanda Vaňka, Pen Klub, Kinedok, Česká centra a příslušná národní velvyslanectví a kulturní střediska.

Kontakty

Martin Fišer (hlavní organizátor, mfisher@atlas.cz, 778 734 961)

Jiří Králík (produkce, program , jirka.kralik@seznam.cz, 602 704 620)

Markéta Poláková (PR., zemfira35@centrum.cz, 607 922 499)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky